wiadomosci
publicystyka
kultura
imprezy
gielda
turystka
umowy
handel
zaproszenia
wersja ukraińska
wersja językowa
 
 
REJESTRACJA | Razem w Europie | Wyszukiwanie partnerów | REKLAMA | O NAS | KONTAKT 
  Turystyka
 
 
Nasze rady - Podroż na Krym (część I)

Wybieramy się na KRYM?

To warto przeczytać nasze rady.

Co warto zabrać ze sobą na Krym?

 • Latarkę. Promenady są jasno oświetlone, ale w pozostałych częściach miasteczek latarnie palą się sporadycznie
 • telefon komórkowy (z zasięgiem nie ma raczej kłopotów)
 • plaże są w większości kamieniste, więc może buty do pływania
 • kremy z wysokim filtrem (słońce mocno piecze, a na plażach raczej nie ma się gdzie przed nim schować)
 • maskę i płetwy do nurkowania (woda jest taka, że można w niej pływać godzinami, chociaż czasem jest dużo meduz. Są też miejsca, w których można poskakać ze skał do wody)
 • jeżeli ktoś chce mieć jakąś rezerwę finansową w postaci karty kredytowej to może ją wziąć

Najtańszy dojazd do Lwowa:

 • PKS-em albo PKP do Przemyśla
  Z każdego miejsca w Polsce istnieje dogodne połączenie z Przemyślem. Godziny odjazdów można sprawdzić na stronie PKP: www.pkp.pl.
 • PKS-em do Lwowa
  Autobusy odjeżdżajś co godzine. Warto zauważyć, że PKS jedzie do Lwowa 3 godziny, więc warto wyjechać przed 17:00. Teoretycznie do Lwowa powinniśmy dotrzeć około 20:00, ale nigdy nie wiadomo, co się może dziać na granicy. A pociąg do Symferopola odjeżdża 00:24 (tej godziny akurat możemy być pewni). I uwaga - czas ukraiński jest o 1 godzine do przodu, czyli na nasz czas, ten pociąg odjeżdża o 23:24.
 • Ewentualnie można załatwić sobie busa, który podjedzie pod sam dworzec kolejowy we Lwowie. Można dojechać do granicy, przejśc pieszo na ukraińską stronę i po stronie ukraińskiej "marszrutka" dowiezie nas na dworzec kolejowy we Lwowie.

Dojazd najmniej kłopotliwy: PKP do Lwowa.

 • Warszawa Centralna 8:17 - Lwów 21:32 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa - Kyszynew)
 • Warszawa Centralna 8:17 - Lwów 21:32 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa- Odessa)
 • Przemyśl 17:06 - Lwów 21:32 - w parzyste dni miesiąca (Przemyśl - Kyszynew)
 • Przemyśl 17:06 - Lwów 21:32 - zima-fakultatywny (Gdynia - Kraków - Odessa )
 • Przemyśl 17:06 - Lwów 21:32 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa-Odessa)
 • Przemyśl 17:06 - Lwów 21:32 - codziennie (Przemyśl - Odessa)
 • Przemyśl 17:06 - Lwów 21:32 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa - Kyszynew)
 • Przemyśl 18:08- Lwów 22:26 - codziennie (Przemyśl - Czerniwci)
 • Przemyśl 19:16 - Lwów 23:49 - codziennie (Praga - Kijów)
 • Przemyśl 19:16 - Lwów 23:49 - lato - fakultatywny (Kraków - Astana)
 • Przemyśl 19:16 - Lwów 23:49 - codziennie (Wroclaw - Kijów )
 • Przemyśl 19:16 - Lwów 23:49 - lato - fakultatywny (Kraków - Simferopol)
 • Kraków 08.55 - Lwów 23:49 - codziennie (Praga - Kijów)
 • Kraków 08.55 - Lwów 23:49 - lato - fakultatywny (Kraków - Simferopol)
 • Kraków 08.55 - Lwów 21:32 - zima-fakultatywny (Gdynia - Kraków - Odessa )
 • Kraków 13:25 - Lwów 23:49 - codziennie (Wroclaw - Kijów )
 • Kraków 13:25 - Lwów 23:49 - lato - fakultatywny (Kraków - Astana)
 • Gdynia 18:32 - Lwów 21:32 - zima-fakultatywny (Gdynia - Kraków - Odessa )
 • Lublin 11:29 - Lwów 21:32 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa - Kyszynew)
 • Lublin 11:29 - Lwów 21:32 - w parzyste dni miesiaca (Warszawa-Odessa)

Lwów-Symferopol

We Lwowie można wykupić bilet na pociąg Lwów-Symferopol, który odjeżdża o 00:24 W sezonie turystycznym może to być bardzo trudne. Warto rezerwować bilety kilka dni, a najlepiej kilka tygodni wcześniej.

Przykładowe ceny biletów Lwów-Symferopol:

 • ok. 48 hr. "plackartnyj" (6 leżanek w przedziałach bez drzwi, 2 na korytarzu).
 • 77 hr. "kupejnyj" (4 leżanki w przedziałach z drzwiami),
 • ok. 200 hr "spalnyj" (sypialny -2 leżanki w przedziałach z drzwiami), pościel 6 hr. (2003).

Kupno biletów można załatwić w Polsce (przez Polres, Warszawa ul. Grójecka), ale zapłacimy drożej. Jeżeli jedzie duża grupa - można sprobować nabyć bilet grupowy międzynarodowy w obie strony (w Warszawie w Polresie). Dostaje się zniżkę, np. pociąg Warszawa - Odessa kosztuje ok. 108 zł w jedną stroną. Będzie to trochą drożej, ale odpadnie sporo problemów z podrożą.

Bilety można także zarezerwować telefonicznie: telefon informacji kolejowej we Lwowie: 005, 748-20-68, 748-52-76.
Rezerwacje: 39-00-51 do 53.
Kasy międzynarodowe: 35-25-79.
Kasy przedsprzedaży (również biletów międzynarodowych) znajdują się przy uł. Hnatiuka 20/22.

Najbardziej godnym polecenia sposobem jest wycieczka do Lwowa i zakupienie biletów wcześniej. Bilety można kupować z wyprzedzeniem 41 dni, Service Center (nikt nie rozmawia po angielsku), peron 1, pietro 1, od recepcji w prawo, kasa numer 20. Trzeba pokazać paszport.

W niektórych kasach w głównym holu twierdzą, że nie można zrobić rezerwacji. Wtedy nagle zjawia się konik - nie dajcie się wrobić, cena u konika : cena biletu + 15hr. Ze Lwowa do Symferopola jadą w wakacje dwa pociągi dziennie (2002). Lepiej jest jechać pociągiem porannym (wyjazd ze Lwowa w godzinach przedpołudniowych, przyjazd do Symferopola następnego dnia wcześnym popołudniem), jazda jest krótsza o kilka godzin i bardziej znosna (tylko jedna noc).

Jeśli nie można wcześniej zarezerwować lub kupić biletu, są bardzo małe szanse dostania go w dniu wyjazdu. Jednak...

Jeżeli zapytasz kasjerkę, to pewnie odpowie, że biletów nie ma na kilka dni do przodu, często biletów nie ma już na 2 tyg. do przodu (w sezonie i na pociąg do Symferopola szczegolnie) ALE... pierwsza zasada w podrożach po Ukrainie - to nie rezygnować z załatwienia czegoś, co nie udało się za pierwszym razem! Stan od razu do np. dwóch kas jednocześnie - jak u jednej kasjerki "nie ma" to nie znaczy, że u drugiej też "nie ma".

Jeśli nie uda się w kasie, można sprobować u konika - trzeba jednak uważać, bo bywa, że sprzedają oni bilety, kwestionowane potem przez "prowidnyków". Koniki mogą współpracować z kasjerkami i pobierać dodatkową prowizję.

Polecanym przez niektórych rozwiązaniem jest zakup biletu do Kijowa (dość prosty - dużo pociągów) i dopiero stamtąd do Symferopola (latwiejszy ponoc niż ze Lwowa - jest więcej pociągow).

Inni doradzają włożenie jak najwiekszych starań w zakup biletu ze Lwowa, ponieważ że stolicy także jedzie na Krym mnóstwo osób, poza tym nadklada sie drogi (i czasu).

Aby zwrocić bilet, trzeba się nie lada natrudzić. Strata w zależności od terminu zwrotu, może wynieść kilkanaście procent ceny biletu + 100% ceny "plackarty" (miejscowki). Zamiana na inna osobe lub dzień - uwaga jak wyżej.

Mamy do wyboru trzy klasy wagonów.

Płackarta.

Trzecia, najlichsza i najbardziej integracyjna, to plackarta. Plackarta jest bardzo fajna w pewnym tego slowa znaczeniu, ale ma kilka podstawowych wad. Najpierw jednak zalety: tania (48UAH), panuje w niej dobry klimat do zawierania znajomości. Wad jest więcej - łóżka są zdecydowanie przykrótkie - mają chyba 180cm długości, w płackarcie nie można otworzyć okna, panuje zdecydowany zaduch, a przedziały nie są podzielone tak, jak to rozumiemy w Polsce. Otóż przykrótkich łóżek w przedziale jest sześć - cztery z nich wiadomo jak ulokowane, a pozostałe dwa tak jakby w korytarzu. Tak więc przedziały nie mają drzwi, stąd zresztą wspomniany integracyjny klimat.

Bardzo ważne: poproś o bilety na miejsca na dole. Miejsca na dole są o tyle dobre, że bagaż zamyka się POD siedzeniem, a zatem, aby cie okraść, ktoś musialby cie najpierw zrzucić z łóżka. Numeracja miejsc w wagonie płackartnym: od 1 do 36 to są "w kupe", a od 37 do 54 to są boczne. Najgorsze miejsca to 32 - 38 - przy ubikacji, duży ruch. Nieparzyste są dolne, parzyste górne.

Kupe.

To jest to chyba najlepsza oferta ukraińskich kolei na tej trasie. Za równowartość około 65 złotych otrzymujemy miejsce w czteroosobowym zamykanym przedziale, gdzie łóżka są już standardowej długości i oferują możliwość wyspania się. Mimo wszystko nadał warto pamiętać o zasadzie dolnego łóżka.

Spalnyj, luks

Bilet jest prawie dwukrotnie droższy niż w klasie kupe. Podrożni mają do dyspozycji dwuosobowe luksusowe przedziały.

Przejazd na trasie Symferopol - Lwów zabiera około 28 godzin. Prawie na każdej stacji do pociągu wsiadają tzw. babunie, oferując rozmaite smakołyki. Szczególnie polecamy czebureki - to coś w rodzaju pieroga - giganta. Kosztuje około 1 PLN, a jest smaczny i pożywny... warto zaznaczyć, że w pociągach UZ obowiązuje zakaz spożywania wódki. Jeżeli zostaniemy na tym przyłapani mandat może wynieść nawet równowartość 450 PLN. W Symferopolu będziemy punktualnie, tak jak zostało napisane w rozkladzie - o godzinie 4:42. Spoznienia są dla UZ rzecza nieznana.

Jak poruszać się po Krymie?

Z Symferopola można dojechać trolejbusem, autobusem, marszrutką (busikiem) do wybranego miasta na wybrzezu.

Najtaniej trolejbusami. W Symferopolu dworzec trolejbusowy znajduje się obok kolejowego. Gdy wyjdziemy z dworca w Simferopolu przed sobą ujrzymy dworzec trolejbusowy i obok autobusowy. Najtańszy dojazd do Jałty (2,5 godz.) i Ałuszty (1,5 godz.) to trolejbus. Bilety kupujemy w kasie na daną godzinę, jest tam też numer naszego miejsca. Dlatego też należy pamiętać, niezależnie dokąd się wybierzemy o kupieniu od razu biletu powrotnego. Bilet do Ałuszty kosztuje 2,5 hrywny. Po 0,5 godz. drogi od Simferopola możemy zacząć podziwiać niezwykłe krajobrazy Gór Krymskich, a póżniej również Morza Czarnego. Jeśli chcemy dojechać szybciej wybierzmy autobus lub prywatny samochód, których przed dworcem stoi wiele. Trzeba jednak liczyć się z ceną - od 5 hrywien w góre.

Można też elektryczkami czyli pociągami podmiejskimi -to takie ukraińskie koleje podmiejskie. Bardzo tanie ale także bardzo powolne. Podroż nimi jest niezwykłe przyjemna. Możemy spokojnie podziwiać krajobrazy. Wagony są dużo większe i wygodniejsze niż np. w podmiejskich pociągach PKP. Poza tym elektryczka posiada swoisty klimat targowiska. Od sprzedawców krążących po wagonie możemy kupić praktycznie wszystko. Zdarzają się takze występy wokalno-artystyczne.

W każdym miescie na Krymie znajduje się dworzec autobusowy. To także dobry sposób na przemieszczanie się, szczególnie w południowej cześci półwyspu. Należy jednak pamiętać, że Ukraińcy kierowcy czę sto drwią sobie z zasad bezpieczeństwa, a pojazdy są w opłakanym stanie technicznym.

Marszrutka to mikrobus przystosowany do przewozu około 15 pasażerów. Jest to chyba najwygodniejszy sposób na poruszanie się w okolicach Jałty. Przejazd na odległość około 10-15 kilometrów nigdy nie kosztuje więcej niż 2 UAH.

Marszrutkę zazwyczaj można znaleŸć na dworcu autobusowym, na tym samym stanowisku, co autobus odjeżdżający w tym kierunku....

Statki:Jałta - Ałuszta

Pomiędzy miejscowościami nadmorskimi można poruszać się statkami.

Samochody prywatne: Można również jeździć samochodami osobowymi, jednak miejscowi za takie usługi biorą po kilka dołarów.

Z Symferopola do Sewastopola marszrutką (ta droższą) - 11 UAH

Marszrutki w Sewastopolu po mieście od 0,75 - 1 UAH, a trolejbusy - 0,40 UAH

Elektryczka z Sewastopola do Bakczysaraju - 2,50 UAH, w drodze powrotnej autobusem do Sewastopola - 3,50 UAH. Wstęp do Pałacu Chana - 7 UAH studencki i za robienie zdjęć - 5 UAH, wstęp do skalnego miasta - 4 UAH dla studentów.

Na Fieliem, z Sewastopola na "piąty kilometr" marszrutką nr12 - 1UAH i następną marszrutką na Fieliem - 1UAH

Z Sewastopola do Ałupki marszrutką (ta droższą) - 12UAH

Z Ałupki do Jałty marszrutką nr 26 albo 36 - 2 UAH

Z Ałupki do Jaskółczego Gniazda marszrutka nr 27 z Parku Woroncowa - 2 UAH, wstęp na Jaskółcze Gniazdo - 2 UAH (można się tam dostać również statkiem z Jałty za 6 UAH)

Do Ogrodu Botanicznego w Nikicie, z Ałupki do Jałty- 2 UAH i Do Nikity autobusem - 0,70 UAH, wstęp do Ogrodu - 5 UAH i po wyjściu z Ogrodu przechodzi się do Kaktusiarni wstęp - 2 UAH

Z Jałty do Sudaka przez Ałusztę -12 UAH autobusem 4,5 godziny jazdy

Z Sudaka na Nowy Swiat marszrutką ą 1 UAH

Wejscie do rezerwatu na Nowym Swiecie - 4 UAH, to tutaj mozna skoczyc na hustawce za -10 UAH

Z Sudaka do Koktobel autobusem - 5 UAH

Z Koktobel rejs na Zlote Wrota -14 UAH

Z Koktobel do Feodozji marszrutką -1 UAH

Z Koktobel marszrutką do Symferopola -15 UAH

Informacje, jak dojechać do największych kurortśw Krymu, są podane w opisach miast Sewastopola i Jażty.

Nareszcie jesteśmy w wymarzonym mieście na wybrzeżu Morza Czarnego. Jak znaleŸć kwaterę?

Na dworcach trolejbusowych stoją ludzie którzy proponują kwatery. Przeważnie są to pośrednicy. Można probować przejść się po mieście i popytać o kwaterę. Można wejść do hotelu i popytać o jakieś kampingi. Jeżeli zależy ci na jako takim komforcie to są sanatoria , i oczywiście hotele.

Prawdziwe zwiedzanie Krymu koniecznie musi objąć:

Ałuszta (szczyty Dżemerdyi 1240, wodospad Dżur-Dżur, Czatyrdach 1525 - jaskinie).

Bakczysaraj (stolica chanatu krymskiego od XV wieku, pałac chanów, Fontanna łez, grób Marii Potockiej, Czufut Kale - jaskiniowe miasto).

Jałta - największe kąpielisko i uzdrowisko, port pasażerski i rybacki, miejscowość znana z konferencji w lutym 1945, (Ajudach 572m) ogromna iłość miejsc wartych i polecanych do oglądania.

Symferopol - stolica Krymu,

Sudak - twierdza genueńska, nie lada zabytek całego Półwyspu i wiele innych miejsc.

Na południu rozciągają się Góry Krymskie. Najwyższym szczytem jest Roman-Kosz 1545m n.p.m.

Bezpieczeństwo.

Pobyt na Ukrainie nie jest bardziej niebezpieczny niż w Polsce. Jest tam dosyć dużo patroli milicji (zwłaszcza na dworcach). Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrozności, zdrowego rozsądku (np. nie bedzie się afiszowało drogim sprzętem) to nie powinno być żadnych kłopotśw. Należy też mieć zawsze paszport przy sobie, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji w razie kontroli. Co do podroży, to niebezpieczniej jest w Polsce.

Tak czy inaczej z bezpieczeństwem nie jest tam pod tym wzglądem gorszej niż w Polsce.

Prywatne wrażenia z pobytu:

Wrażenia negatywne:

 • czasami traktuje się tam turystów jak dojne krowy (może wynika to z tego, że podobno uważa się tam Polaków za bogatych ludzi), na szczęście nie zawsze tak jest, większość mieszkańców Krymu jest uprzejma i przyjazna.
 • wszędzie słychać rosyjską muzykę. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt, że jest puszczana bardzo głośno.
 • są male problemy z przemieszczaniem się po Krymie (Często są trudności z dostaniem się do marszrutki, a gdy to już się uda, jedzie się ściśniętym jak sardynki w puszce).
 • wygląd toalet (nie ma o czym mowić - żenujące).

Wrażenia pozytywne:

 • jest wspaniała pogoda;
 • morze jest czyste, ciepłe i ma piękny kolor. Bałtyk w porównaniu z Morzem Czarnym to zimna, brudna kałuża;
 • nie ma problemów z komarami, jest ich naprawde mało;
 • wbrew temu co wcześniej słyszałem jest tam raczej bezpiecznie;
 • widoki są naprawdę pięknę - no i jest mnóstwo zabytków.

Inne sposoby dotarcia na Krym:

Dojechać do Odessy można PKP

Do Odessy, z Polski najlepiej dojechać ze Lwowa. Wieczorem ze Lwowa odjeżdża pociąg relacji Lwów-Odessa-Lwów (nr 26).

Koszt biletu wynosił w 2001 roku od 30 hr do 42 hr. Pociąg ten jest optymalnym połączeniem z Odessa, gdyż w Odessie jesteśmy ok. 9 rano. W powrótną stronę z Odessy wyjeżdża ok. 18-tej, zas do Lwowa przyjeżdża rano. Inne:

Warszawa Centralna 06:25- Odessa 11:55 - 30.05- 12.12-poniedziałek, piątek (Berlin-Odessa)

Warszawa Centralna 06:25- Odessa 09:39- od 13.12-poniedziałek, piątek (Berlin-Odessa)

Warszawa Centralna 08:17- Odessa 10:15 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa - Odessa)

Przemyśl 17:06 - Odessa 10:15 - codziennie

Przemyśl 17:06 - Odessa 10:15 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa - Odessa)

Przemyśl 17:06 - Odessa 10:15 - zima-fakultatywny (Gdynia - Kraków - Odessa )

Lublin09:43- Odessa 11:55 - 30.05- 12.12-poniedziałek, piątek (Berlin-Odessa)

Lublin 09:4325- Odessa 09:39- od 13.12-poniedziałek, piątek (Berlin-Odessa)

Lublin 11:29- Odessa 10:15 - w parzyste dni miesiąca (Warszawa - Odessa)

Jeżeli chcemy się zatrzymać w Odessie.

Odessa (Odesa)

Miasto na południowym zachodzie Ukrainy (1085 tys. mieszk.), położone nad Morzem Czarnym; wielki ośrodek przemysłowy, centrum akademickie i kulturalne, ruchliwy port morski, a także uzdrowisko (wody mineralne i złoża borowiny). Na miejscu obecnego miasta istniała w okresie antyku grecka osada Istrion, następnie słowiańska Kaczuba, od XV w. miasto Tatarów krymskich - Chadżybej, zas po 1764 r. turecka twierdza Yeni Dunya. Po jej zdobyciu w 1791 r. Rosjanie rozpoczęli budowę miasta i portu Odessa. W XIX w. Odessa (od 1803 r. oficjalnie miasto) rozwinęła się jako ważny port, ośrodek handlu i kultury, wyrastając pod koniec stulecia na czwarte (po Petersburgu, Moskwie i Warszawie) miasto imperium. W czasie II wojny światowej prowadzone były zacięte walki o miasto i port. Odessa zawdzięcza swój charakter zamożnym Rosjanom, którzy spędzali tu wakacje w czasach imperialnych.

Pamiatka dawnej Odessy sa liczne promenady i bulwary nadmorskie (np. bulwar Prymorski). Turecka twierdza z II połowy XVIII zachowana jest w ruinie. Styl kłasycystyczny reprezentują wzniesione w I połowie XIX w. budowle, np. pałac Woroncowa, pałac Potockich, budynek Giełdy, szpital. Do piękniejszych obiektów w mieście należy otoczony ogrodami Teatr Opery i Baletu.

Jednym z symboli miasta są słynne Schody Potiomkinowskie z I połowy XIX w. o 192 stopniach, rozsławione w propagandowym filmie radzieckim "Pancernik Potiomkin" z 1925 r. Odeskie Muzeum Archeołogiczne prezentuje przedmioty sztuki użytkowej z rejonu Morza Czarnego.


Hotele:

Hotel "Czorne more"

m. Odesa, ul. Riszeljewska 59, tel/faks: (482) 24-00-28, 24-20-24, 24-00-31, 25-09-13
Hotel proponuje 205 jedno i dwu osobowych pokoi, z łażienką z prysznicem lub wanną, minibarem, telewizorem i telefonem. Goście hotelowi mogą skorzystać z salonu kosmetycznego, poczty, kantoru wymiany walut i parkingu strzezonego, a także z restauracji rybnej i "zwykłej", dwóch barów.


Hotel " Krasnaja "

m. Odesa, ul. Puszkinska 15 , tel. (482) 22-72-20, 25-85-20, 25-53-09

Hotel " Londonskyj "

m. Odessa, Prymorskyj bulwar 15, tel. (482) 21-05-10, 22-87-87, 21-04-31, 25-53-70
Hotel proponuje 56 komfortowych pokoi z łażienką, minibarem, lódowką, klimatyzacją, telewizorem (kablówka), telefonem. Goście hotelowi mogą skorzystać z salonu kosmetycznego, solarium, kantoru wymiany walut, kasyna, centrum biznesowego, a takze z restauracji z kuchnia ukraińską i europejską, kawiarni, baru.


Hotel " Pasaż"

m. Odesa, ul. Preobrażeńska 34, (482) 22-48-49. Wartość pokoju 20-24$.

Hotel "Centralna"

m. Odessa, ul. Preobrażeńska 40, (482) 26-84-06. Wartość pokoju 20-27$.

Hotel "Odesa"

m. Odesa, ul.Prymorska 6. Hotel proponuje 158 komfortowych pokoi z widokiem na Morze Czarne. Dwa pietra przeznaczono dla niepalacych.

Hotel "Arkadija Plaza"

m. Odesa, ul.Posmitnja 1. Hotel proponuje 24 komfortowych pokoi, w 4 są jakuzzi. Wystrój każdego pokoju jest inny, na wyposażeniu są m.in. telefon, komputer z dostępem do internetu, klimatyzacja.

 
 




© "U-ART International" 1998
Partner: PrimeTime-Ukraine